Domovská stránka Informace k nezaplacení Ajurvéda – zázračná věda o životě a dlouhověkosti

Ajurvéda – zázračná věda o životě a dlouhověkosti

30. 8. 2017

Léčebný systém jménem ajurvéda je zhruba pět tisíc let starý. Formovala se z ní nejen tradiční čínská medicína, ale i naše klasická západní, která už má k myšlenkám ajurvédy docela daleko. Ajurvéda je holistickým přístupem k tělu i duši a zaměřuje se na hledání příčin nemocí, ne jen potlačování jejich příznaků. Zabývá se stravou, životosprávou, doplňky stravy i pohybový cvičením. Zásadním slovem, které ajurvédu vystihuje, je soulad – příčinou nemocí je totiž nerovnováha. Harmonie by měla být nejen na úrovni těla, ale i mysli. Celý organismus je ovlivňován naší stravou, prací i způsobem našeho myšlení. Například dvě ze tří nemocí se podle ajurvédy dají příznivě ovlivnit právě vhodně zvolenou stravou. Klíčové jsou právě ta slova „vhodně zvolenou“. Každému totiž vyhovují jiné potraviny.

 

ajurvéda1

 

Ajurvédické léčení

K léčbě nemocí a neduhů používá ajurvéda orientační rozdělení lidí do třech základních skupin – Váta, Pitta, Kapha, ale existuje mnoho dalších kombinací a odchylek, jež jsou založeny na základě těchto tří energií.

Hlavní využití Ajurvédy

  • Regenerace a omlazení organismu.
  • Zvýšení potence a plodnosti.
  • Detoxikace organismu.
  • Léčba a prevence různých onemocnění jako např. zažívací potíže, chronická horečka, revmatismus, záněty kloubů, bolesti zad, dna, hemoroidy, anorexie, nemoci srdce, gynekologické poruchy, kožní vyrážky a ekzémy, lupenka, krční, nosní a ušní onemocnění, oční problémy, únava, nadváha, snížená imunita, astma, migrény, močové a žlučníkové kameny, nespavost a další.
 
ajurvéda3

 

Základní rozdělení typů lidí podle Ajurvédy

Jednotlivé typy jsou tvořeny kombinacemi pěti elementů – éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Nejjemnější kombinací je pravděpodobně Váta, která spojuje éter a vzduch. Jsou to lidé štíhlé postavy, jsou činorodí, hlad i energie jim přichází v návalech. Mají sklony k únavě, přepínání se a prožívání starostí. Pokud je člověk typu váta v rovnováze, je kreativní, v opačném případě pak cítí strach a úzkost. Osoby typu váta by si měly dát pozor na smažené jídlo a nepravidelnou stravu.

Pitta v sobě snoubí energii ohně a vody. Lidé tohoto typu mívají střední postavu, velký hlad i žízeň, ale i dobré trávení. Při stresu se může chovat podrážděně. Špatně snáší slunce a vysoké teploty. Lidé s převahou energie pitta mají bystrý intelekt a nezaleknou se náročných úkolů. Pokud jsou v rovnováze, funguje jim myšlení i inteligence na velmi vysoké úrovni. Jakmile se jejich rovnováha naruší, mají sklony k hněvu, nebo dokonce i žárlivosti. Lidé typu pitta by se měli vyhýbat horkým a kořeněným jídlům, volit by měli převážně osvěžující bezmasá jídla.

Typ Kapha je tvořen kombinací země a vody. Ze všech tří typů má nejrobustnější postavu, často až sklony k obezitě. Metabolismus jim funguje pomalu. Jejich energie je stálá, ale spíš pomalejší. Jsou klidní a uvolnění.  Při rovnováze lidé tohoto typu vyzařují klid a vlídnost, pokud je jejich rovnováha narušena, mohou působit lakomě, závistivě nebo často propadají pocitu lpění. Kapha by se měla vyvarovat tukům a olejům, hlavně pokud nejsou pálivé nebo kořeněné. Nedělají jim dobře ani živočišné produkty a často i pšenice.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.