Domovská stránka Informace k nezaplacení Barvy, doplňky a dekorace do dětského pokoje

Barvy, doplňky a dekorace do dětského pokoje

2. 2. 2017

Barvy mají na nás velký vliv, stejně tak ovlivňují psychiku a rozpoložení dítěte. Stěny, nábytek, dětské povlečení či jiné doplňky mohou ve správném odstínu působit pozitivně na malé dítě i na školáka, dodat mu energii a chuť do učení, nebo ho naopak zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě. Jaké barvy tedy zvolit při zařizování dětského pokoje?

Přestože děti milují výrazné barvy, při výběru barev do dětských pokojů se všeobecně doporučují tlumené, pastelové odstíny. Tyto barvy a jejich kombinace neruší a nenabourávají dětskou pozornost.

 

pexels-photo-115747

 

Barvy a motivy do dětského pokoje

Vhodné nejsou ani přehnané, křiklavé a chaoticky působící kombinace mnoha odstínů. Dětské povlečení pak vybírejte v barvách a motivech dle věku dítěte. Povlečení do velké postele pro předškolní dítě či dítě školou povinné, bude jistě s jinými motivy, ale třeba i v jiných barvách, než povlečení do postýlky pro nejmenší.

Dětský pokoj můžete kdykoliv změnit či oživit barevným nábytkem a dalšími doplňky i v případě, že stěny pokoje jsou čistě bílé. Velmi oblíbené a moderní jsou sytě barevné povlaky a deky, zmíněné dětské povlečení, ale i závěsy, sedací vaky, koberce, úložné boxy na hračky, stolní lampičky, police na knihy apod. Velkou vlnu nadšení jistě zvedne třeba i odstínově sladěná kolekce dětské elektroniky.

 

nursery-1078923_640

 

Barvy a jejich optické působení                                                  

Studené barvy (obecně) prostor zvětšují, tmavé odstíny naopak ohraničují a zužují. Žlutá ve světlém odstínu rozšiřuje prostor, intenzivní odstín vystupuje do popředí. Zelená je neutrální, barva indigo zmenšuje a vzbuzuje dojem hloubky. Sytá červeň může deptat a působit úzkost, oranžová a žlutočervená prostor zužuje, bílá naopak rozšiřuje. Tmavé odstíny se hodí například tam, kde dítě spí a odpočívá.  

 

toddler-room-569199_960_720

Vliv barev na dětskou psychiku

Žlutá je jasná barva, nedoporučuje se ale u dětí, které se obtížně soustředí a u dětí s poruchami učení. Oranžová oživuje a zpestřuje, je to radostná barva, která povzbudí. Údajně dokonce zvyšuje chuť k jídlu. S oranžovou to ale nepřehánějme, opticky zmenšuje prostor. Červená barva povzbuzuje a oživuje. V dětských pokojích se objevuje velmi často, ale měli bychom ji užívat s rozumem. Na velkých plochách může podporovat neklid a dokonce agresivitu. Zelená je barva přírody, uklidňuje roztěkané děti a pomáhá jim se soustředit. Modrá barva přináší uklidnění a uvolnění.

 

playroom-1246839_640

 

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.