Zobrazit kategorie
Bavlna je naprostým základem všech kvalitních lůžkovin. Žádný jiný materiál nemá tak široké využití. Právem patří mezi nejvýznamnější a nejstarší textilní suroviny. Tato oblíbená látka se skládá z 90 % celulózy a zbytek dotváří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Nejčastěji ji používáme na výrobu povlečení, prostěradel, spodního prádla, oblečení, ručníků a osušek.
S největší pravděpodobností se bavlník dostal do světa z daleké Indie. V průběhu 16. století jej Arabové dovezli na Sicílii a jižní část Pyrenejského poloostrova. Následně bavlník Španělé dovezli také do Mexika. Nejprve se bavlna používala na výrobu oděvů movitých Aztéků a ve válkách si ji oblíbili Španělé, kteří jí nahrazovali nekomfortní drátěné košile.
V polovině 16. století byl ve Velké Británii vynalezen stroj na předení, jenž byl počátkem vzestupu bavlny a místním trhu. O pár let později již vznikla první mechanická dílna na výrobu bavlněné látky. A tak se tento přírodní materiál postupně stával fenoménem v textilním průmyslu.
Bavlna v současnosti tvoří až 50 % veškerých tkanin, jež se na světě prodávají. Ačkoliv existuje kolem 60 druhů bavlnovníku, na výrobu textilií se používá jen několik z nich. Získaná vlákna se liší svou hebkostí, délkou a barvou. Nejkvalitnější látka se získává z bavlnovníku keřovitého, jenž se pěstuje jako jednoletý keř a dosahuje výšky 1,5 až 3 metry. Pokud jde o jemnost, zde na plné čáře vyhrává bavlník egyptský, který se používá především k výrobě spodního prádla a košilí. Bavlník se ponejvíce pěstuje v Číné, USA, Indii, Pákistánu, Uzbekistánu, Brazílii, Turecku, Austrálii, Turkmenistánu, Egyptě, Mexiku a Súdánu.
Plusy
Mínusy
Ve chvíli, kdy se bavlna sklidí z polí, začne procházet pětistupňovým zpracovatelským procesem, který zahrnuje předení, tkaní, bělení, barvení a potisk. Nejvýznamnější trhy bavlněných látek najdete ve Spojených státech (New York, New Orleans a Memphis), Egyptě, britském Liverpoolu, německých Brémách a Honkongu.
Že jste tento pojem nikdy neslyšeli? Nevadí, jedná se o úpravu sodným louhem, kdy se bavlněná příze nebo i hotové zboží namáčí zastudena až v 15 až 25% roztoku. Tím plátno získá větší pevnost, ucelenost tkaniny a dosáhne mimořádně hedvábného lesku. U nás se s touto variantou můžete setkat v podobě luxusního damaškového povlečení.