Zobrazit kategorie
Okolo údržby prádla panuje mnoho různých mýtů a přesvědčení, díky kterým se chybně domníváme, že je naše prádlo čisté na maximum. Ne vždy ale tomu tak je. A proto je tu dnešní článek, ve kterém se dozvíte, jak udržovat své textilie čisté snadno a s minimem nákladů.
Již před lety mikrobiologové zjistili, že je pračka inkubátorem nejrůznějších druhů bakterií, které se usazují zejména v bubnu, kam se nejčastěji dostanou ze spodního prádla, ručníků a povlečení. Je mylné se domnívat, že pokud prádlo vyperete na vysokou teplotu, zůstane zcela bez bakterií. Například bakterie a viry, které způsobují respirační či střevní onemocnění bohužel přežijí i vysoké teploty, a tak není problém nákazu dál šířit i po vyprání. Opatrnost vyžaduje zejména praní spodního prádla, kdy bez ohledu, jak dobře se po toaletě očistíte, se zhruba desetina fekálních bakterií ve spodním prádle usadí. A jak tyto vetřelce eliminovat?
Většina mikroorganismů je usmrcena až po 10 minutách praní při teplotě nad 70 °C, což má nepříznivý vliv pro drtivou většinu textilií. Z tohoto důvodu se ale mnoho lidí zdráhá prát při nižších teplotách, přestože to díky dnešním vymoženostem již není nutností. Navíc je tento způsob praní šetrnější k životnímu prostředí i našim peněženkám. K dosažení maximální hygienické čistoty při praní na nižší teplotu je vhodné používat prací prostředky s dezinfekční přísadou či dezinfekci na prádlo samotnou. Ty se obvykle vyrábí bez chloru, a tak se nemusíte obávat ztráty barev či podráždění pokožky.
Další možností, jak zbavit prádlo bakterií, je sušička. Ta pomůže zejména tehdy, pokud ji nastavíte na vysokou teplotu, avšak i zde je jisté riziko, že textilie díky vysokým teplotám ztratí na své funkčnosti i životnosti. Ekologické či energeticky úsporné programy, jež suší při nižších teplotách, bohužel mikroby nezlikvidují. To samé platí i v případě žehlení, které nelze aplikovat na všechny materiály.
Ačkoliv sluneční ultrafialové paprsky bavlněným výrobkům nesvědčí, bělicí a dezinfekční účinky jim odepřít nemůžeme. V letních měsících však postačí čas od času vystavit peřiny na sluníčko, abychom výskyt bakterií výrazně omezili.
A nezapomeňte, největší prevencí pro množení mikrobů je rychlost. Pokud vám prádlo leží v koši týden a více, vytvoříte jim tak ideální podmínky k rozmnožení.