Domovská stránka Blog Pokojové rostliny v ložnici

Pokojové rostliny v ložnici

13. 2. 2018

Útulná a hezky zařízená ložnice je přáním snad každého z nás. Proto do této místnosti pečlivě vybíráme nábytek, peřiny i povlečení. Ale co třeba pokojové rostliny? Mají vůbec mít v ložnici své místo? Mohou našemu spánku uškodit, nebo naopak?

Chytají prach a čistí vzduch

Pokojové rostliny odčerpávají z ovzduší ložnic škodlivé látky. Je známo, že v průběhu dne vyrábí kyslík a v noci jej spotřebovávají, to však naše zdraví rozhodně neohrozí.

Listy rostlin zachycují prach a zvlhčují vzduch v suchém prostředí, např. v panelových bytech, což je dobré pro alergiky. Prach a kouř se usazují především na jejich chlupatých listech, proto je nutné rostlinu od takto usazených nečistot otřít nebo osprchovat.

 

houseplants-792091__340

 

Zklidňují duši a zkrášlení pokoje

Ačkoliv jsou pokojové rostliny pěstovány především pro estetické účely, jejich přítomnost v bytě má velký vliv na naši psychiku, protože navozují pocit pohody a jsou přínosem živé energie. Doporučují se především sytě zelené, protože tato barva má zklidňující efekt. I proto se do ložnice hodí různé dekorační doplňky v zeleném odstínu, ať už jsou to lampičky na noční stolek, závěsy, přehozy na postel, povlečení nebo prostěradla.

 

flower-817476__340

 

Jaké rostliny se hodí právě do ložnice?

Velmi vhodný je například aromatický eukalyptus, který čistí vzduch a vypouští vonné silice, které fungují antibakteriálně. Eukalyptus je doporučován těm, kdo trpí častým onemocněním horních cest dýchacích. K dalším vhodným pokojovým rostlinám pro umístění do ložnice patří např. Yucca, Clivie, nebo brambořík. Vyhýbejte se naopak kaktusovitým a všem pichlavým rostlinám. Nevhodné jsou také rostliny s velkými a silně aromatickými květy.

 

mini-potted-633702__340

 

Přírodní motivy v ložnici

Velmi hezké, oblíbené a uklidňující jsou i přírodní motivy, které můžete využít doslova v každém koutě vaší ložnice. Pokud zde nemáte dostatek místa, nebo živým rostlinám v bytě příliš nefandíte, dopřejte si  alespoň přírodní dekorace. Například povlečení s motivy rostlin je moderní a dokáže navodit pocit svěžesti.

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.