Domovská stránka Blog Používání avivážních prostředků. Nutnost, nebo přežitek?

Používání avivážních prostředků. Nutnost, nebo přežitek?

28. 4. 2019

Aviváž je pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem v domácnosti. Navoněné povlečení nebo ručníky si už bez ní těžko dokážeme představit. Čím dál víc se ale ze strany odborníků objevují argumenty, proč bychom ji používat neměli. Pojďme si říct, ve kterých případech může být užitečná, a kdy je lepší se jí vyhnout.

Co přesně je aviváž

 

Slovo aviváž pochází z francouzského „avivage“, což se dá přeložit jako oživení. V podstatě se jedná o chemické změkčovadlo, které mimo jiné snižuje elektrický náboj, urychluje schnutí prádla a dodává mu příjemnou vůni. Na běžné prádlo se aviváž obvykle používá k eliminaci projevů statické elektřiny a také ke změkčení látky. Aviváž v tomto případě na vláknech vytvoří tenkou, elektricky vodivou vrstvu, která těmto nežádoucím projevům zamezí.

woman-687560-640.jpg

Kdy nepoužívat aviváž

 

Přes všechny zmiňované benefity má aviváž na některé materiály doslova devastující účinky. Určitě jí nepoužívejte při praní funkčního a nepromokavého prádla a také ručníků a osušek, kdy obalí povrch vlákna a vytvoří na něm film, který snižuje savost.

Ručníky

Vliv aviváže na životní prostředí

 

Ekologové doporučují se avivážním prostředkům vyhýbat. Proč? Použité chemikálie zbytečně zatěžují životní prostředí a je obtížné je odstranit z odpadních vod. Aviváže jsou také koktejlem konzervačních činidel, parfémů a ropných derivátů, které se skrze pokožku dostávají do krevního řečiště.

outdoor-3338321_640

Čím aviváž nahradit

 

Mnoho lidí si však nedokáže praní prádla bez aviváže představit. Přitom ji lze snadno nahradit běžným octem, který se snadno o změkčení prádla postará. Ačkoliv ocet zrovna nevoní, zápachu z prádla se obávat nemusíte. Pokud přece jen potřebujete mít prádlo voňavé, stačí použít například vonné kapsičky do prádelníku, pytlík levandule apod.

sachet-1469720_640

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.