Loading...

Stlát postel nebo ne? Toť otázka

01.09.2020 12:58

Hezky ustlaná postel je chlouba každé hospodyně. Ložnice s urovnanými přikrývkami a natřepanými hladkými polštáři působí prostě úhledně a uklizeně. Oproti tomu rozházené peřiny a pomačkané prostěradlo nelákají k odpočinku a ložnice vypadá, jako kdyby byli její majitelé nepořádní. Ale co když je pravda, že neustlaná postel prospívá zdraví?

Vždycky ustlat!

Vyznavači východního učení Feng Shui říkají, že neustlaná postel znamená, že jste něco nedokončili. V tomto případě nebyl naplněn účel spánku, a tedy se nebudete cítit celý den tak odpočatí, jak byste měli být. I výzkumy na toto téma potvrdily, že lidé, kteří dbají na naučené rituály a každé ráno si ustelou postel, spí až o 20 % kvalitněji. Pro ty, kteří mají ve zvyku prokrastinovat, je stlaní postele jeden z rituálů, který jim může nastartovat den k tomu, aby lépe plnili své úkoly. Mozek provedením takové činnosti přesvědčíte, že se dají snadněji zvládnout další cíle, které jste si pro ten den vytyčili a úkoly pro vás nebudou znamenat žádný problém. Prostě dobrý pocit z vykonané práce. Ke každodennímu stlaní také vede to, že se obtížně mění zvyky, které se každý v dětství naučil, protože většinu z nás peskovali rodiče či prarodiče, když jsme si ráno „zapomněli“ ustlat. Nakonec – když se podíváte na neustlanou a ustlanou postel, která víc láká k odpočinku? Určitě ta ustlaná, máte chuť tam skočit a zachumlat se do těch krásných hladkých peřin.

 

 

V žádném případě nestlat!

Neustlané postele nemusí ale vůbec znamenat ranní spěch, nepořádnost nebo dokonce lenost, naopak. Jsou známkou starosti o zdraví vaše i celé rodiny. Zásadním důvodem k nestlaní jsou totiž roztoči. Tihle miniaturní nezvaní hosté každé domácnosti se živí šupinkami kůže, které z nás opadávají během spánku; každou noc je to v průměru 1,5 g kůže. Daří se jim především ve vlhkém a teplém prostředí jako jsou naše postele, matrace a lůžkoviny. Kromě přirozených nepřátel, které mají venku v přírodě, je ničí sucho a světlo. V posteli se jim líbí, protože vlhkost a teplo lidského těla tu přetrvává až několik hodin. Roztoči vylučují silný alergen, který vdechujeme a ten může vyvolat závažná onemocnění jako astma, alergie a různé druhy ekzémů. Průměrná postel může být domovem i jednoho a půl milionu těchto tvorů. Vědci z londýnské Kingston Univerzity ale přišli na to, že i když neustlaná postel nevypadá hezky, nelíbí se ani roztočům. Suché a větrané prostředí je zabíjí a toho můžete dosáhnout právě tím, že zapomenete na stlaní, pokrývky po probuzení pouze rozhodíte a v klidu opustíte ložnici. Výstup vědců tedy zněl tak, že během dne nezastlaná postel vede k dostatečnému vysušení ložního prádla a matrace, a tedy k tomu, aby roztoči dehydrovali a uhynuli.

 

 

Co tedy dělat?

Je to obtížné, vybrat si, co je pro vás nejlepší? Pokud jste se rozhodli k hubení roztočů, nestelte. A pokud si nemůžete pomoci a chcete krásnou ložnici po celý den, vyberte si u nás povlečení z mikrovlákna. Jde o hustě tkaný materiál, ve kterém se (na rozdíl od přírodních materiálů) nedaří alergenům, pylům ani roztočům. Je to skvělá volba a u nás máme skutečně velký výběr barev i vzorů.