Loading...

Čisté prostěradlo - základ pro zdravý spánek

02.09.2020 13:38

Ulehnout každý večer na voňavé měkké prostěradlo ze kterého na první pohled vyzařuje čistota a svěžest, to je prostě ten nejlepší způsob, jak se dobře vyspat a s energií přivítat další nový den. Aby vám prostěradlo dlouho a dobře sloužilo, je potřeba se řídit správnými postupy při jeho praní.

Prostěradlo by se mělo prát ještě častěji než povlečení, u kterého se doporučuje frekvence praní jednou za čtrnáct dní. Ideálně byste tedy měli prát prostěradlo jednou týdně. V posteli trávíte třetinu dne, prostěradlo tak „schytá“ nejvíce potu, prachu a kožních šupinek, které živí roztoče. Proto je skutečně lepší měnit jej jednou týdně. Zvolte ale vhodný prací prostředek, buď na barevné nebo světlé prádlo. To podle toho, jaké prostěradlo chcete prát.

Úplně nové prostěradlo

Jestli jste si právě domů přinesli nový kousek, určitě jste nedočkaví, jak bude vaší ložnici slušet. Ale než ho povlečete, nezapomeňte ho nejprve vyprat. Doporučuje se udělat to raději i dvakrát za sebou. I když je pečlivě zabalené, je potřeba, aby se vypraly zbytky barev a prachu z výroby. Také se uvolní nepevná vlákna a dojde k lepšímu zafixování smyček v tkanině, což zaručí delší životnost. Pokud po prvním vyprání uvidíte na prostěradle (stává se to především u froté) někde volné smyčky, nevytahujte je, ale ustřihněte.

Bez aviváže

Raději zapomeňte na používání aviváže. Sice pak prostěradlo krásně voní, ale její aplikace potlačuje přirozené vlastnosti materiálu. Podstata aviváže je totiž v tom, že obalí vlákna a znemožní látce využívat její prodyšnost. Pokud nechcete přijít o voňavé prostěradlo, nahraďte aviváž naředěným octem (třetina octa, dvě třetiny vody) a do ní dejte pár kapek esenciálního oleje. Pokud vám voní Tea Tree oil, použijte právě ten. Má totiž antiseptické účinky a pomáhá proti roztočům.

 

 

Hladká bavlna

Prostěradla z bavlny tělo ochladí a jsou příjemná na dotek. Perte je na 40° C, ta světlá můžete třeba i na 60° C, ale nižší teplota nejen šetří energii, ale i prodlužuje životnost prostěradla. Nebělte je, nečistěte chemicky, sušte je zavěšené nebo v sušičce na šetrný program, aby se nepolámala vlákna. Žehlete klidně na 150° C.

Oblíbené jersey

Jersey prostěradlo je jedno z nejoblíbenějších, protože 

jde o velmi příjemný materiál a gumička zaručuje snadné a pevné natažení na matraci, takže zůstává na posteli pořád krásně vypnuté. Jeho praní se odvíjí od množství příměsi umělého vlákna v bavlně. Na štítku výrobce byste měli najít doporučenou teplotu pro praní, ale obvykle se pohybuje od 40° C do 60° C. Sušit v sušičce ho můžete, ale pokud ho pověsíte venku, nevěště ho za rohy, raději ho volně přehoďte přes šňůru. Jinak by se časem mohlo zdeformovat. Nemusíte jej vůbec žehlit.

Antialergenní bambus

Velmi odolný, savý a antibakteriální materiál, získává si čím dál více příznivců. Na prostěradla je ideální, především pro ty, co se v noci hodně potí. Při praní nevyžaduje žádnou speciální údržbu a lze jej prát klidně i na nízkých 30° C nebo 40° C; i tak se zbavíte všech nečistot. Můžete využít sušičku, ale i když ji nemáte, bambusové prostěradlo vám uschne i na šňůře velmi rychle. Pak jej můžete, ale také nemusíte vyžehlit.

Populární froté

Prostěradla ze savého froté perte v kvalitním pracím prostředku. Dodržujte prací teplotu na štítku, ta bývá většinou 40°C. Pokud můžete, sušte v sušičce. Ta smyčky froté krásně načechrá a prostěradlo pak není drsné, ale perfektně nadýchané. Rozhodně nežehlete, vlákna by slehla a snížila by se savost.

Hřejivý mikroplyš/mikroflanel

Po ulehnutí na prostěradlo z mikroplyše/mikroflanelu se cítíte jako v peřince. Je neuvěřitelně příjemné a ideální pro chladné měsíce i všechny zimomřivé jedince. Má skvělé vlastnosti, stačí jej vyprat na klasický program při teplotě 40 °C, a i když rychle schne, sušičku můžete také použít. Výhodou je, že ho vůbec nemusíte žehlit.

Používejte vždy kvalitní prací prostředky. Pokud váháte mezi práškem a gelem, je tu jednoduché pravidlo. Když máte doma tvrdou vodu, vyberte gel, protože ten se v ní snadněji rozpustí. Máte-li doma vodu měkkou, můžete zvolit prací prášek. Horší rozpustnost v měkké vodě nevadí a prášek údajně lépe odstraňuje skvrny.