Co jste nevěděli o bavlně
23. 4. 2018

Bavlna je naprostým základem všech kvalitních lůžkovin. Žádný jiný materiál nemá tak široké využití. Právem patří mezi nejvýznamnější a nejstarší textilní suroviny. Tato oblíbená látka se sestává z 90 % celulózy a zbytek dotváří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Nejčastěji ji používáme na výrobu povlečení, prostěradel, spodního prádla, oblečení a ručníků a osušek.

 

clematis-vitalba-99888_640

 

Odkud pochází

S největší pravděpodobností se bavlník dostal do světa z daleké Indie. V průběhu 16. století jej Arabové dovezli na Sicílii a jižní část Pyrenejského poloostrova. Následně bavlník Španělé dovezli také do Mexika. Nejprve se bavlna používala na výrobu oděvů movitých Aztéků a ve válkách si ji oblíbili Španělé, kteří jí nahrazovali nekomfortní drátěné košile.

 

cotton-1804669_640

Revoluce v textilním průmyslu

V polovině 16. století byl ve Velké Británii vynalezen stroj na předení, jenž byl počátkem vzestupu bavlny a místním trhu. O pár let později již vznikla první mechanická dílna na výrobu bavlněné látky. A tak se tento přírodní materiál postupně stával fenoménem v textilním průmyslu.

Bavlna dnes

Bavlna v současnosti zaobírá až 50% veškerých tkanin, jež se na světě prodávají. Ačkoliv existuje kolem 60 druhů bavlnovníku, na výrobu textilií se používá jen několik z nich. Získaná vlákna se liší svou hebkostí, délkou a barvou. Nejkvalitnější látka se získává z bavlnovníku keřovitého, jenž se pěstuje jako jednoletý keř a dosahuje výšky 1,5 až 3 metry. Pokud jde o jemnost, zde na plné čáře vyhrává bavlník egyptský, který se používá především k výrobě spodního prádla a košilí. Bavlník se ponejvíce pěstuje v Číné, USA, Indii, Pákistánu, Uzbekistánu, Brazílii, Turecku, Austrálii, Turkmenistánu, Egyptě, Mexiku a Súdánu.

 

towels-1511875_640

 

Vlastnosti bavlny

Plusy

  • Výborně absorbuje vlhkost
  • Dobře se barví, je měkká, hřejivá a příjemná na dotek
  • Odolná vůči vysokým teplotám
  • Snáší alkalické prostředí, proto je možné ji prát v mýdle
  • Je pevnější za sucha než za mokra
  • Nebývá příliš napadána moly

Mínusy

  • Hodně se mačká a sráží
  • Pod vlivem slunečního záření hnědne, křehne a snižuje se její pevnost
  • Má nízkou odolnost proti plísním

 

Proces zpracování

Ve chvíli, kdy se bavlna sklidí z polí, začne procházet pětistupňovým zpracovatelským procesem, který zahrnuje předení, tkaní, bělení, barvení a potisk. Nejvýznamnější trhy bavlněných látek najdete ve Spojených státech (New York, New Orleans a Memphis), Egyptě, britském Liverpoolu, německých Brémách a Honkongu.

 

texture-1793668_640

Macerace

Že jste tento pojem nikdy neslyšeli? Nevadí, jedná se o úpravu sodným louhem, kdy se bavlněná příze nebo i hotové zboží namáčí zastudena až v 15 až 25 % roztoku. Tím plátno získá větší pevnost, ucelenost tkaniny a dosáhne mimořádně hedvábného lesku. U nás se s touto variantou můžete setkat v podobě luxusního damaškového povlečení.

povleceni-ornella-fnr-natural-cotton-mg-5749

 

 

 

 

 

 

 

Tel.: 314 004 540
VIOLET MOON s.r.o.
Průmyslová 1472/11
Hostivař, 102 00 Praha 10
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.