Domovská stránka Slovník pojmů

Slovník pojmů

Výroba textilií je složitá záležitost. Látka obvykle prochází řadou zušlechťovacích procesů, které ovlivňují její hodnotu i kvalitu. S těmi nejdůležitějšími vás seznámíme v následujících řádcích.

MERCERACE

Pokud látka projde mercerací, dochází díky u ní ke změně struktury vlákna. Zmenšují se otevřené plochy, a proto je vlákno stabilnější. Mercerovaná tkanina tak dostane přirozený lesk, je pevnější a příjemnější na dotek. Dalším kladem je menší srážlivost a stabilita vláken. To vše vytváří dobré podmínky pro spojení s barvami, které pak zůstávají stálé a neblednou. Tímto procesem prochází například saténové povlečení.

SANFORIZACE

Sanforizací se dosahuje tzv. předvysrážení, které redukuje srážlivost z 12 % až na 4 %. Tato úprava zlepšuje užitné vlastnosti výrobku a také prodlužuje jeho trvanlivost. Díky sanforizaci také nabývá hodnota látky.

KALANDROVÁNÍ

Při tomto zušlechťovacím procesu se na látku působí tlakem otáčejích hladících válců. To dodává látce hladký povrch a přirozený lesk. Materiál, který projde kalandrováním je velmi příjemný na dotek.

ČESANÁ BAVLNĚNÁ PŘÍZE

Výroba bavlněné příze se neobejde bez česání, které ji zbavuje krátkých vláken, posledních nopků a nečistot. Česaná příze je výrazně jemnější, pevnější a má přirozený lesk. Často se používá k výrobě luxusního povlečení, osušek a ručníků.

BAVLNA RENFORCÉ

Tato nahusto tkaná látka má mnoho kladů. Je pevná, nesrážlivá a nemusí se žehlit. Vyrábí se z dlouhých česaných vláken, jež jsou upravena tak, aby byla více odolná, nebledla na světle, udržela barvy a byla jemnější na omak.
 

MINKY

Minky je kvalitní a odolná látka s kratším vlasem, která je velmi měkká a příjemná na dotek. Vyrábí se z umělých vláken a nejčastěji se používá na výrobu zimního oblečení a doplňků, dek, prostěradel nebo hraček.

 
bavl
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.