Slovník pojmů

Výroba textilií je složitá záležitost. Látka obvykle prochází řadou zušlechťovacích procesů, které ovlivňují její hodnotu i kvalitu. S těmi nejdůležitějšími vás seznámíme v následujících řádcích.

 

Bavlna Renforcé

Bavlna Renforcé je prim mezi textiliemi. 100% hladká bavlna je zpracovaná speciální úpravou zvanou macerace. Výroba spočívá v tom, že se vlákna namočí do kapalného extraktu, který odstraní nadbytečné vrstvy a zůstane jen pevné a jemné jádro. Takto upravená příze je jemnější a zároveň pevná a odolná, navíc s oblíbenou vlastností bavlny a to absorpcí vlhkosti. 

Zboží je certifikováno – Öko-Tex Standard 100

 

Flanel z bavlny

Flanel je tkanina, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách, kdy se na povrchu zvednou jemná vlákna a vzniká tak dojem jemného chloupku. Bavlněné flanely jsou poměrně lehké, hřejivé a příjemné, měkké na omak. Jsou ideální na výrobu flanelového povlečení.

 

Satén

Satén je označení nikoli pro materiál, ale pro způsob tkaní. To probíhá převážně z přízí z nekonečných vláken v atlasové vazbě s leskem na lícní straně, kde převažují osnovní nitě z různých materiálu (bavlna, přírodní hedvábí, viskóza, polyester, polyamid).

 

Bavlněný satén

Bavlněný satén je hedvábně měkká tkanina s jemným leskem.

Látka má velmi kvalitní zpracování a skvěle reaguje na barvení vláken. Tato verze úpravy bavlny je příjemná na omak, víc odolává krabacení a nabízí vysokou absorpci vlhkosti. Na rozdíl od polyesterového saténu látka bavlněného saténu není tak výrazně lesklá a nechladí. 

Zboží je certifikováno – Öko-Tex Standard 100

 

Minky

Minky nazývaný též jako minky fleece nebo mikrovláknový plyš.
Je to měkký a hebký polyesterový plyš z příze mikrovlákna, který je vhodný na deky, polštáře, dětské přikrývky, dětské hračky, čepice a další výrobky, kde oceníte zejména měkkost materiálu. Minky se nesráží a nemačká, je pružný a zachová si barevnost i po opakovaném vyprání.

 

Mikrovlákno

Mikrovlákno je příze vyrobená z polyesteru. Používá se na výrobu velmi hustě pletené tkaniny s hladkým povrchem, no nicméně mikrovlákna jsou základem také pro materiál s chloupkem jako je mikroplyš, mikroflanel a také minky materiál, kdy jemné a husté vlákna omezují přítomnost pylů a roztočů. Na rozdíl od přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna, nebo peří, které jsou zdrojem alergenů. Výrobky z mikrovlákna jsou barevně i tvarově stálé.


Mikrosatén

Mikrosaténové povlečení je ušito z materiálu, který se vyrábí z umělých vláken. Mikrosaténová látka má hladký povrch a je utkána z velmi jemných mikrovláken, která jsou 1000x jemnější než ostatní vyráběná vlákna. Na dotek je velmi jemné a připomíná hedvábí s jemným odleskem. Přesto je odolné, rychleschnoucí a nemačkavé – není tedy potřeba jej žehlit! Mikrovlákno tkané do mikrosaténu je antibakteriální a je tak ideální volbou pro alergiky.

 

Mikroplyš/Mikroflanel-Microfiber

Mikrovlákno je základem pro výrobu mikroplyše či pro mikroflanel-microfiber. Jednoduše téměř vše, co začíná slovem mikro, se vyrábí ze 100% polyesteru. Jak mikroplyš, tak i mikroflanel je materiál s chloupkem, který je jemný a měkký na dotek, a je vhodný do chladnějších dnů kdy vás příjemně zahřeje. Mikroplyš má vyšší chlup, díky čemuž je povlečení, prostěradlo i deka hebká a nadýchaná. Mikroflanel má kratší chlup a je velice jemný na dotek.