Zveřejněno 4. 5. 2022

Větrejte lůžkoviny, budete zdravější

Každou noc se potíte a vaše přikrývka, polštář i prostěradlo zůstávají ráno vlhké. Pokud hned potom, když se probudíte, pečlivě ustelete, znamená to, že jste nenechali lůžkoviny ani matraci větráním vydýchat, a to by vám mohlo po čase přinést zdravotní problémy. Větrejte přikrývky a polštáře každý den, venku nebo klidně uvnitř v bytě.

Svěží postel pro dobrý spánek

Ve spánku se člověk potí, někdo méně, jiný víc. Každého z nás přes noc opustí minimálně půl litru potu, někdy to můžou být dokonce i 2 litry. K vyšší hranici se dostanete hlavně tehdy, jste-li vystresovaní nebo nemocní. Ale i když po ránu vlhkost z peřin necítíte, neznamená, že tam není. Dokonce tam může zůstat až do večera a vy pak uléháte do postele, která není tak úplně bezpečná. V nevyvětraných lůžkovinách se totiž daří nejen množení roztočů, ale i různým bakteriím a plísním a vy jste pak mnohem víc náchylní k nemocem. Proto byste větrání neměli podceňovat. Pro zdraví a dobrý spánek je samozřejmostí kvalitní savé povlečení a také to, že budete vaši postel každý den po ránu alespoň hodinu až dvě hodiny větrat.

Slunce jako dezinfekce

Každý nemá možnost větrat přikrývky a polštáře venku. Když to ale jde, není nic lepšího než dát peřiny na čerstvý vzduch, samozřejmě s ohledem na počasí. Kdybyste žili v tropech, kde je vlhké a horké klima, vynášení lůžkovin na vzduch by bylo spíš škodlivé, protože jak víte, v teple a vlhku se množí roztoči i plísně. Ale my v tropech nežijeme, takže pokud neprší, vynést lůžkoviny na sluníčko je báječná věc. Podle studie vědců z Oregonské univerzity totiž sluneční paprsky zabíjí zhruba polovinu živých bakterií, jsou ideální dezinfekcí a pomáhají ničit škodlivé mikroorganismy spojené s dýchacími chorobami.

Ideální mrazivé zimní dopoledne

Zima a teplota pod nulou, to je naprosto ideální počasí pro vyvětrání lůžkovin. Mráz ničí škodlivé mikroorganismy celkem spolehlivě, takže jestli po ránu nespěcháte z domova, dejte peřiny ven, třeba na prádelní šňůru nebo bezpečně umístit na zábradlí balkónu a po hodině je už klidně můžete odnést zpátky. Budou nejen dezinfikované mrazem, ale také bude krásně vonět čerstvým vzduchem, zvlášť pokud fouká vítr. Jen pozor na to, abyste ve svém blízkém okolí neměli sousedy, od kterých jde přímo k vám kouř z komínu. S takovým odérem z polštáře a přikrývky by se vám určitě usínat nelíbilo.

Mlha a mokro větrání nesvědčí

Když je venku mlhavo, prší nebo sněží, nezbývá vám než využít k vyvětrání postele prostor bytu. Jednoduše to vyřešíte přehozením přikrývek přes křeslo, přes pelest anebo alespoň jejich načechráním do nohou postele. Prostředek matrace, kde se nejvíce kumuluje teplo a vsakuje pot, musí zůstat volný, aby mohl „dýchat“. Opět se držte toho, že byste neměli ustlat dříve než za hodinu až dvě. A pokud to nestíháte, protože spěcháte do zaměstnání a trápí vás špatný pocit z toho, že jste nechali doma neustláno, řekněte si, že to děláte pro zdraví celé rodiny. Všechno to v pohodě zvládnete až po příchodu domů, abyste se na rozházenou postel nemuseli dívat zbytek dne.

A když už jsme u větrání, nezapomeňte několikrát denně (i v mrazu) na chvíli otevřít okna a udělat průvan v bytě. Bude se vám dobře žít i spát a lépe dýchat.

Péče o přikrývky a polštáře

-  Doporučená prací teplota je 40 °C.
-  Můžete sušit v sušičce na jemný program s nižší teplotou.
-  Nepoužívejte bělidla ani chemické čističe.
-  Vždy dbejte pracích pokynů na štítku.