Čisté prostěradlo - základ pro zdravý spánek
Ulehnout každý večer na voňavé měkké prostěradlo ze kterého na první pohled vyzařuje čistota a svěžest, to je prostě ten nejlepší způsob, jak se dobře vyspat a s energií přivítat další nový den. Aby vám prostěradlo dlouho a dobře sloužilo, je potřeba se řídit správnými postupy při jeho praní.

Prostěradlo by se mělo prát ještě častěji než povlečení, u kterého se doporučuje frekvence praní jednou za čtrnáct dní. Ideálně byste tedy měli prát prostěradlo jednou týdně. V posteli trávíte třetinu dne, prostěradlo tak „schytá“ nejvíce potu, prachu a kožních šupinek, které živí roztoče. Proto je skutečně lepší měnit jej jednou týdně. Zvolte ale vhodný prací prostředek, buď na barevné nebo světlé prádlo. To podle toho, jaké prostěradlo chcete prát.
Úplně nové prostěradlo
Jestli jste si právě domů přinesli nový kousek, určitě jste nedočkaví, jak bude vaší ložnici slušet. Ale než ho povlečete, nezapomeňte ho nejprve vyprat. Doporučuje se udělat to raději i dvakrát za sebou. I když je pečlivě zabalené, je potřeba, aby se vypraly zbytky barev a prachu z výroby - z tohoto důvodu barevné prádlo dobře roztřiďte, abyste předešli nežádoucímu obarvení zbytku prádla. Při sytějších a tmavších odstínech barev použijte při praní ocet (klidně 0,5 dcl - do přihrádky pro aviváž) pro fixaci barev. Také se uvolní nepevná vlákna a dojde k lepšímu zafixování smyček v tkanině, což zaručí delší životnost. Pokud po prvním vyprání uvidíte na prostěradle (stává se to především u froté) někde volné smyčky, nevytahujte je, ale ustřihněte. Případně nitě přetáhněte na rubovou stranu a konce svažte.
Bez aviváže
Raději zapomeňte na používání aviváže. Sice pak prostěradlo krásně voní, ale její aplikace potlačuje přirozené vlastnosti materiálu. Podstata aviváže je totiž v tom, že obalí vlákna a znemožní látce využívat její prodyšnost. Pokud nechcete přijít o voňavé prostěradlo, nahraďte aviváž naředěným octem (třetina octa, dvě třetiny vody) a do ní dejte pár kapek esenciálního oleje. Pokud vám voní Tea Tree oil, použijte právě ten. Má totiž antiseptické účinky a pomáhá proti roztočům.
Prostěradla z bavlny tělo ochladí a jsou příjemná na dotek. Perte je barevně roztříděné na 40° C, ta světlá můžete třeba i na 60° C zvlášť od ostatního prádla. Nižší teplota nejen šetří energii, ale i prodlužuje životnost prostěradla. Nebělte je, nečistěte chemicky, sušte volně zavěšené nebo v sušičce na šetrný program, aby se nepolámala vlákna. Žehlete klidně na 150° C.
Jersey prostěradlo je jedno z nejoblíbenějších, protože
jde o velmi příjemný materiál a gumička zaručuje snadné a pevné natažení na matraci, takže zůstává na posteli pořád krásně vypnuté. Jeho praní se odvíjí od množství příměsi umělého vlákna v bavlně. Na štítku od výrobce byste měli najít doporučenou teplotu pro praní, ale obvykle se pohybuje od 40° C do 60° C.Prostěradla barevně roztřiďte a perte samostatně od ostatního prádla, používejte prací prostředek bez bělidel a zesvětlovačů. Sušit v sušičce ho můžete, ale pokud ho pověsíte venku, nevěště ho za rohy, raději jen volně přehoďte přes šňůru. Jinak by se časem mohlo zdeformovat. Nemusíte jej vůbec žehlit.
Velmi odolný, savý a antibakteriální materiál, získává si čím dál více příznivců. Na prostěradla je ideální, především pro ty, co se v noci hodně potí. Při praní nevyžaduje žádnou speciální údržbu a lze jej prát klidně i na nízkých 30° C nebo 40° C; i tak se zbavíte všech nečistot. Prostěradla barevně třiďte, perte samostatně od ostatního prádla a používejte prací prostředek bez bělidel a zesvětlovačů. Můžete využít sušičku, ale i když ji nemáte, bambusové prostěradlo vám uschne i na šňůře velmi rychle. Pak jej můžete, ale také nemusíte vyžehlit.
Prostěradla ze savého froté perte barevně roztříděné a zvlášť od ostatního prádla v kvalitním pracím prostředku bez bělidel a zesvětlovačů. Aviváž nedoporučujeme, vlákna uzavírá a snižuje savost i odolnost materiálu. Dodržujte prací teplotu na štítku, ta bývá většinou 40°C. Pokud můžete, sušte v sušičce na jemný program s nižší teplotou. Ta smyčky froté krásně načechrá a prostěradlo pak není drsné, ale perfektně nadýchané. Rozhodně nežehlete, vlákna by slehla a snížila by se savost.
Po ulehnutí na prostěradlo z mikroplyše/mikroflanelu se cítíte jako v peřince. Je neuvěřitelně příjemné a ideální pro chladné měsíce i všechny zimomřivé jedince. Má skvělé vlastnosti, stačí jej vyprat na klasický program při teplotě 40 °C s pracím prostředkem bez bělicích účinků a i když rychle schne, sušičku s jemným programem můžete také použít. Výhodou je, že ho vůbec nemusíte žehlit.
Používejte vždy kvalitní prací prostředky určené pro barevné, nebo bílé prádlo. Pokud váháte mezi práškem a gelem, je tu jednoduché pravidlo. Když máte doma tvrdou vodu, vyberte gel, protože ten se v ní snadněji rozpustí. Máte-li doma vodu měkkou, můžete zvolit prací prášek. Horší rozpustnost v měkké vodě nevadí a prášek údajně lépe odstraňuje skvrny. Doporučenou prací teplotu dodržujte i při sušení v sušičce a předejdete tak sražení či deformaci materiálu.